VoIP --- ویـــــپ

امروزه ویپ (Voip)  یا تلفن اینترنتی بعنوان یکی ازتکنولوژی های نوین دنیای ارتباطات بطور روز افزون مورد استفاده قرار می گیرد..رادیونت درنظردارد بابهره‌گیری اززیرساختهای ارتباطی خود ودانش پرسنل متخصص ، گامی موثر درجهت رشد و توسعه این فناوری دربین شركت ها ، سازمانه و مؤسسه های علاقمند به این فناوری بردارد.

مقدمه ای در مورد ویپ (VoIP)

 

 

به طور خلاصه، VoIP  یا  Voice Over IP ، فناوری انتقال صدا روی بستر شبکه است که برقراری تماس‌های تلفنی را روی بستر شبکه IP ممکن میسازد. تا 30 سال پیش واژه‌ای به نام اینترنت وجود نداشت و ارتباط محاوره‌ای تنها از طریق شبکه عمومی تلفن امکان پذیر بود ؛ ارسال داده به ویژه در فواصل دور بسیار هزینه بر بود اما در طی چند سال اخیر شاهد پدیده‌هایی جالب بوده‌ایم؛ گسترش رایانه‌ها و فناوری‌های جدید ارتباطی مانند شبکه گسترده اینترنت . این ارتباط از طریق چت و ایمیل برقرار شد و تجارت در سایه وب متولد شد. افراد با استفاده از اینترنت به امور شغلی خویش می‌پردازند و نیز اوقات فراغت خود را سپری می‌کنند. اطلاعاتی مانند: تصویر، صدا و مستندات را به راحتی رد بدل میکنند و با استفاده از نرم افزارهای کاربردی به واسطه اینترنت به گفتگو میپردازند. تمامی این مسائل، امروزه در سایه یک تکنولوژی ساده قابل انجام هستند که گسترش روزافزون آن، تمام ارتباطات را تحت الشعاع قرار می‌دهد و آن چیزی نسیت جز، تکنولوژی VoIP

 

ویپ (VoIP) چیست و چگونه کار می‌کند؟

صوت یک سیگنال آنالوگ است. بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می‌گردد. با توجه به اینکه صوت جهت انتقال از طریق شبکه IP باید به بسته‌هایی از جنس دیتا تبدیل شود، دیجیتال شدن سیگنال صوت میبایست انجام گیرد.

در انتهای انتقال، عمل عکس آن انجام میگیرد. سیگنال دیجیتال که از طریق شبکه انتقال یافته، در مقصد و توسط یک تبدیل کننده از حالت سیگنال دیجیتال به آنالوگ تبدیل میشود.

 

 

مزایای ویپ (VoIP)

ارزان بودن به کارگیری شبکه داده برای ارسال صوت، استفاده بهینه از پهنای باند اینترنت، توانایی ارسال با نرخ بیت‌های متفاوت، امکان انتخاب سطح کیفی مکالمه و درنهایت تعیین میزان هزینه از طرف کاربر و اضافه کردن سرویس‌های جدید از مزایاي این تکنولوژی می‌باشد. این فناوری همراه با مزایای جدیدي که ارائه می‌کند، ریسک‌های امنیتی هم به دنبال دارد و به کارگیري آن نباید بدون در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی انجام گیرد.  از جمله جذاب‌ترین ویژگی‌های این تکنولوژی کاهش هزینه‌های جاری می باشد به برخی دلایل:

 • کاهش هزینه های تلفن

با استفاده از سیستم ویپ می توانیم مکالمات بین شهری و بین المللی را از طریق اینترنت و یا شبکه های WAN   ( اینترانت )بین شعبه های یک سازمان و یا یک شرکت انجام دهیم و درهزینه های تلفن به طور قابل ملاحضه ای صرفه جویی  کنیم.

 • در ویپ هزینه‌ی ارتباط راه دور و نزدیک برابر است

امروزه اغلب ارتباطات راه دور توسط این سیستم انجام میشود.

 • ارتباط رایگان بین دفاتر شما

با استفاده از ویپ، دفاتر شما در هر نقطه از این کره خاکی که باشد، یک داخلی به آنها اختصاص یافته و برقرای ارتباط تلفنی با آنها تنها یک تماس درون سازمانی است که هزینه آن صفر میباشد.

 • استفاده از VoIP برای اتصال دفاتر مختلف

در سیستم تلفن، هر دفتر یک شرکت یا سازمان دارای یک سیستم تلفنی جداست. کارمندهای هر دفتر حهت تماس با یکدیگر می باست از خط تلفن و زیرساخت مخابرات استفاده کنند. این موضوع هزینه ارتباط را افزایش میدهد. علاوه بر این کارمندان مجبورند برای یک تماس پیش پا افتاده شماره های متعددی بگیریند. اما با به کارگیری VoIP ، تمام دفاتر از یک سیستم تلفنی استفاده می نمایند و کارمندها برای تماس با یکدیگر فقط شماره داخلی می گیرند.

 • هزینه سرور بسیار پایین تر از هزینه سرور در روش های قبلی است.

سرور تلفنی در ویپ کوچکتر، ساده تر و بسیار ارزانتر از سانترال های تلفن آنالوگ هستند.

 • بدون نیاز به سیم کشی مجزا

ویپ از بستر شبکه برای برقراری ارتباطات استفاده می‌کند، که از کابل کشی  دوباره مجزاست. هم چنین در صورت جابجایی محل کاربر، دیگر دردسر سیم کشی به مکان جدید را ندارد.

 • کنفرانس‌های صوتی و تصویری

سازمانهایی که برای پیشبرد کارهای خود از برقراری کنفرانس‌ها در بستر VoIP استفاده می‌کنند، از هزینه‌های گزاف برقراری ارتباطات تلفنی با توجه به مسافت‌های کاربران (حتی در ابعاد بین المللی) جلوگیری می‌نمایند.

 • ادغام تلفن با کامپیوتر

همان طور که می‌دانید امروزه استفاده از نرم افزارهای تلفنی در سازمانها و یا سیستم‌های خانگی در حال گسترش است. استفاده از این نرم افزارها جایگزینی برای IP-Phone به شمار می‌رود که تنها نیاز به Handset دارد. بنابراین بدین صورت می‌توان از هزینه‌های موجود را کاهش داد.

 • تماس کاربران خارج از سازمان به صورت رایگان به هر نقطه از دنیا

در این سیستم  کاربران  میتوانند از طریق اینترنت با سازمان مورد نظر خود تماس بگیرند. این ویژگی برای کارکنانی که خارج از محیط  کاری خود هستند علاوه بر کسر هزینه‌ها موجب تسهیل تماس‌های تلفنی نیز میگردد.

 • گسترش آسان

اضاقه کردن کاربر در این سیستم‌ها به سادگی انجام می شود و برخلاف دیگر سیستم‌ها نیاز به سیم کشی مجدد برای هر کاربر نیست.

 • مدیریت متمرکز و آسان

مراکز تلفن مبتنی بر VoIP محیطی را تحت شبکه در اختیار کاربر قرار می‌دهند که از طریق آن می‌توان تنظیمات را تغییر داد، کاربر اضافه کرد و یا گزارش کلی گرفت.

 • دیگر مزایای  ویپ:

کاهش هزینه های مربوط به پشتیبانی و نگه داری

پیشرفت روز افزون شبکه های ویپ

قابليت برنامه‌نويسی بر روی گوشی‌ها همانند يك موبايل

پشتیبانی از كليه امكانات مخابراتی با هزينه‌ی بسيار پايين

ترکیب کارکردهای صدا و دیتا

استفاده از استانداردهای SIP ،H.323 و ...

امکان ترکیب محصولات تولید کنندگان مختلف

 

امکانات ویپ (VoIP)

 • امکان ارائه تعداد بالای شماره های داخلی

با توجه به ظرفیت سیستم تلفنی که راه اندازی شده، می‌توان تعداد مختلفی خط داخلی‌ داشت.

 • امکان دریافت پیام صوتی (Voicemail)

با استفاده از این سرویس در صورت عدم امکان پاسخگویی ، می‌توان پیغام گذاشت. کاربر در هر زمان قادر به شنیدن این پیام است ، همچنین امکان ذخیره سازی آن بر روی سرور می‌باشد.

 • ضبط مکالمات

در صورت تمایل، تمامی مکالمات بر روی بستر ویپ ضبط شده و در سیستم شما ذخیره می گردد.

 • تلفن های نرم افزاری (SoftPhone)

با نصب تلفن‌های نرم افزاری امکان دسترسی به داخلی‌ کاربران از طریق کامپیوتر فراهم می‌گردد. با استفاده از این ویژگی آن دسته از کاربران که خارج از محیط  کاری هستند امکان ارتباط با سازمان را دارند. همچنین این امکان استفاده از لپ تاپ یا موبایل به عنوان وسیله ارتباطی وجود دارد.

 • Fax to Email

قابلیت ارسال فکس‌های دریافتی به ایمیل وجود خواهد دارد. ذخیره شدن این گونه اسناد در ایمیل، دسترسی به آن ها را بالا می‌برد.

 

 • Interactive Voice Response

این ویژگی (IVR) منوی صوتی را شامل میشود. به طوری که میبایست برای اتصال به بخش مورد نظر داخلی همان بخش را طبق پیامی که پخش می‌شود وارد کرد. برای نمونه هنگام تماس با شرکتی که دارای بخش‌های متفاوت از قبیل فروش، پشتیبانی، حسابداری و ... است، ابتدا پیامی برای مخاطب پخش می‌گردد که برای ارتباط با هر بخش شماره‌ای اعلام می‌شود. سپس کاربر با انتخاب شماره‌ها به بخش مورد نظرش متصل می شود.

 • صف انتظار

در صورت مشغول بودن خط ، تماس‌های مخاطبان در صف انتظار قرار می گیرد تا هنگام آزاد شدن شماره ، تماس برقرار شود.

 • تنظیم ساعات اداری

این ویژگی نیز یکی از کاربردهای ویپ در سازمان‌ها به شمار می‌رود .

 • گزارش گیری

تمام تماس‌ها به صورت گزارش در سرور ذخیره می شود .

 

محدودیت‌های ویپ (VoIP)

سيستم‌ VoIP، در صورت قطع جريان برق آسیپ پذیر است؛ البته برای این مشکل نیز راه حل هایی وجود دارد. با استفاده از UPS در مواقع قطع برق، امکان برقراری تماس همچنان وجود دارد.